Latě na lavice
Popis
- Latě na stavbu saunových lavic, opěradel, podlahových roštů, krytů topidel a ostatního saunového vybavení
- Materiál: finská osika, finská olše, abachi
- Jakost A
- Prkna jsou oboustranně ohoblována a mají zakulacené rohy
- Rozměry (tloušťka x šířka): abachi 22 x 80mm, osika a olše - 21 x 65, 21 x 90, 28x90mm
- Latě nabízíme v délce od 140cm do 300cm, preferovanou délku uveďte při objednávce do Poznámky k objednávce, případně se před objednáním informujte na délky, které jsou aktuálně na skladě, na emailu info@kup-saunu.cz
- Cena je uvedena za 1 běžný metr!
Finská olše
Finská olše má světle hnědou barvu. Jejími vlastnostmi jsou nízká tepelná vodivost a vysoká odolnost vůči vlhkosti. Vzhledem ke své světle hnědé barvě je toto dřevo nejvíce odolné vůči nečistotám. Finská olše je vhodná na stavbu saunových lavic a opěrek (latě), ale také na obložení interiéru sauny (palubky). Je charakteristická svěží dřevitou vůní, tím dodá svěžest každé sauně.
Finská osika
Finská osika má velmi světle žlutou barvu, čímž se podobá exotickému dřevu ABACHI. Jejím charakteristickým rysem je nízká tepelná vodivost. Vzhledem ke své světlé barvě je, stejně jako ABACHI, náchylnější k znečištění. Rovněž jako finská olše je vhodná nejen na stavbu saunových lavic a opěrek (latě), ale i na obložení interiéru sauny (palubky).
Africká vrba ABACHI
Africká vrba ABACHI je světle žlutá, měkká a bezsukatá dřevina. Má nízkou hustotu a tepelnou vodivost. Používá se zejména na výrobu saunových lavic, opěrek a podlahových roštů (latě). Vzhledem ke svojí světlé barvě je náchylnější k nečistotám (např. vůči potu), proto vždy používejte v sauně ručník. Cena tohoto materiálu je o něco vyšší než ostatní. Je to z toho důvodu, že jde o exotické dřevo dovážené z tropických deštných pralesů střední Afriky a Pobřeží Slonoviny.
Co byste měli o dřevě vědět?
Termodřevo
Tepelně upravené dřevo, tzv. termodřevo (thermowood), pro sauny nedoporučujeme a běžně nenabízíme. U termodřeva je důležitá teplota při „termizaci“ a druhu použité dřeviny. Pokud dřevo prošlo úpravou teplotami cca 100 °C (má stále stejnou původní barvu, tzn. je světlé) není třeba žádných obav. Tyto teploty jsou v sauně běžné a dřevo si při používání sauny "tepelnou úpravou" projde. Na druhou stranu termodřevo tmavší, upravené teplotami cca 200 °C do saun nedoporučujeme. Je pravda, že má větší odolnost vůči škůdcům, menší objemové změny a větší odolnost vůči vlhkosti, na druhou stranu materiál již nemá ideální pružnost, více se štípe a je křehčí. Zároveň uvolňuje do sauny nepříjemné vonné substance.
Životnost dřeva
Při správném používání a výběru dřeva může být životnost sauny i mnoho desítek let. Je zbytečné hledat nejodolnější dřevinu vůči vlhkosti, škůdcům, napouštět ji chemikálií, tepelně upravovat atd. Pokud budeme saunu pravidelně používat a větrat, bude sloužit bez potíží dlouhou dobu. Naopak pokud v sauně bude zůstávat vlhkost (např. mokré ručníky, vědro s vodou) a bude se používat jen zřídka, zvyšuje se zde riziko napadení plísní a houbou. V tomto případě nepomohou nátěry ani termodřevo. Jestliže preferujete zachovat co nejdéle původní barvu dřeva, můžete dřevo natřít přírodním parafínovým olejem.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat příspěvky. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.