Jaký typ sauny?

Možná budete překvapeni, ale existuje opravdu mnoho druhů saun. Každý typ má trochu jiné účinky a ne všechny vyhovují každému člověku. Abychom Vás usnadnili výběr, připravili jsme pro Vás přehled těch nejčastějších.

Finská sauna
Finská sauna je nejčastějším druhem. Snadno se pozná podle dřevěných obkladů a lavic. Má dvě podoby. První formou je klasická sauna. Pro ni jsou charakteristické teploty v rozmezí 75 až 90°C a vlhkost vzduchu se pohybuje od 20 do 35%. Na vytápění se používají kamna s lávovými kameny, která se polévají vodou a tím se docílí vyšší vlhkosti vzduchu. Pro mnoho lidí polévání kamenů neodmyslitelně patří k saunování. Po každém polití ucítíte, jak do Vás vstupuje teplo. Póry na pokožce se otevřou, začnete se potit a nečistoty a odumřelé buňky spolu s toxiny z těla se začnou vyplavovat.

Druhou podobou finské sauny je suchá sauna. Vytápí se rovněž kamny s lávovými kameny, jen se nepolévají. Ta je o něco náročnější, je charakteristická teplotami 95 až 100°C s vlhkosti vzduchu 5 až 10%. Suchou saunu mají v oblibě lidi, kteří mají rádi pocit silného pronikání tepla do těla. Zároveň je tato sauna velkou zátěží pro organismus, hůře se v ní potíte a dýcháte než v klasické sauně, proto není vhodná pro osoby trpící vysokým nebo kolísavým krevním tlakem, srdečními chorobami a astmatem.

Finská sauna je prověřenou klasikou. Obě její varianty jsou výborné na regeneraci, pročištění těla, posílení imunity a fyzický a psychický odpočinek.

Biosauna
Biosauna je jednoduše řečeno kombinace finské a parní sauny. Tato sauna je rovněž obkládaná dřevem a vytápí se kamny s parním generátorem, která udržují v sauně teplotu kolem 60 °C a vlhkost vzduchu v rozmezí 30 – 50%. Tato sauna je ideální pro lidi, kterým nedělají dobře vysoké teploty ve finských saunách nebo těm, jež nedělá dobře vysoká vlhkost v parních saunách. Je vhodná pro kardiaky, pomáhá při astmatu a potížích horních cest dýchacích. Zmírňuje také psychické napětí, uvolňuje svaly a osvěžuje.

Infrasauna
Interiér infrasauny se od sauny finské a biosauny téměř neliší. Rozdíl spočívá pouze v jiném zdroji tepla. Zatímco v předchozích saunách jsou zdrojem tepla kamna, infrasauna je vyhřívána speciálními infrazářiči umístěných na stěnách. Zářiče produkují infračervené záření, které hloubkově prohřívá tkáně saunujícího. Teplota se zde pohybuje mezi 40 a 60°C. Dalším rozdílem je velikost kabiny. Infrasauny nebývají tak velké, v tomto typu sauny se při proceduře většinou sedí. Oproti sauně finské návštěva infrasauny ne vždy vyvolá pocení. Neprobíhá ani opakování saunovacího cyklu, ani není třeba ochlazování.

Infrasauny stále narůstají na oblibě. Často se s nimi setkáme ve fitness centrech, kde je lidé navštěvují na rozehřátí před cvičením. Hojně je také využívají sportovci, kteří si v nich prohřívají svaly před náročným tréninkem. Slouží také k rehabilitaci pohybového ústrojí či k relaxaci po náročném dni. Pomáhají od bolesti, tělo prohřejí a uvolní. Po návštěvě infrasauny se budete cítit svěže a plni elánu.

Parní sauna
Tento typ sauny zaručeně poznáte podle vnitřního obložení stěn, které je z dlaždic nebo mozaiky. Stejně tak jsou řešeny i lavice. Teplota v parní sauně má maximálně 60°C a vlhkost vzduchu je téměř stoprocentní. Toto klima v parní sauně zajišťuje parní generátor.

Tento typ sauny je nejčastěji vyhledáván osobami s dýchacími obtížemi. Parní lázeň uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje vykašlávání. Pomáhá při léčbě astmatu a zánětu průdušek. Působení páry pročišťuje pokožku a odstraňuje škodlivé látky z těla. Parní sauna je také prospěšná při léčbě revmatu a dalších potížích s pohybovým aparátem.

Kombinované sauny
V kombinované sauně si můžete užívat tepla finské sauny, ale také blahodárných účinků infračerveného záření. Sauna je vybavena jak topidlem, tak i infrazářiči. Záleží na Vás, který den dáte kterému typu sauny přednost. Pokud zvolíte kamna s parním generátorem, můžete mít prakticky 3 v 1 – saunu finskou, biosaunu i infrasaunu.